TR | EN
    

BİZDEN HABERLER

Sivas Valiliği ve ORAN İşbirliği ile Sivas Tarihi Eserlerinin Belgesel Çekimleri Tamamlandı
13 Temmuz 2018 Cuma

Sivas Valiliği ve Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN) işbirliği ile Sivas’ın önemli tarihi eserlerinin belgesel çekimleri Talha UĞURLUEL tarafından gerçekleştirildi. Sivas’ın tarih, kültür ve turizm potansiyelinin artırılması amacıyla yapılacak belgesel çekimleri için Talha UĞURLUEL ve ekibi 24-27 Haziran 2018 tarihleri arasında sultan şehrimiz Sivas’ta çekimler yaptı. İlk aşamada belgesel çekimleri yapılan eserler: Çifte Minareli Medrese, Buruciye Medresesi, Sivas Ulu Camii, Eğri Köprü, Behram Paşa Kervansarayı, Sivas Kongre Binası, Şifaiye Medresesi, Güdük Minare, Kadı Burhaneddin Türbesi ve Abdulvahabi Gazi Mezarlığı ve Türbesi’dir.


Söz konusu projeyle, Sivas Valiliği ve ORAN Kalkınma Ajansı’nın işbirliği ile Sivas’ın tarihi kimliğinin ulusal mecrada ön plana çıkarılması ve güzide eserlerin tanıtımına katkıda bulunulması hedeflenmektedir.


Talha UĞURLUEL kimdir?


Manisa Demirci'li olan Talha Uğurluel, 1997 yılında Manisa Celal Bayar Üniversitesinin Tarih bölümünden mezun oldu. 8 yıl Özel Radyolarda tarih programları yaptı. Yerli ve yabancı dergilerde yayınlanmış birçok makalesi olup, Çanakkale Savaşları ve Gezi Rehberi, Dünyaya Hükmeden Sultan, Sarayın Kutsalları, Kanuni’nin Akıl Oyunları, Tarih Tıbbı Konuşturdu, Mekanlar ve Olayları ile Hz.Muhammed’in Hayatı ve Balkanların Başkenti Edirne, adlı kitapların yazarıdır. Ayrıca Çanakkale, Edirne, Kanuni ve Mekke Medine tarihi ile ilgili cd çalışmaları mevcuttur. İki yıl İmaj kitap çalışmaları yapmış olup, Mukaddes Emanetler, Timur'un Tüzükatı, Barbaros Hayreddin Paşa'nın Hatıratı ve Harp Mecmuası, editörlüğünü yaptığı eserlerden birkaçıdır. Muhtelif Turizm Acentalarında AR-Ge Yönetmenliği yapan Uğurluel, iki dilde profesyonel Turist Rehberliği yapmakta olup, yerli ve yabancı gruplar ile Türkiye ve dünyanın birçok ülkesine Kültür gezileri düzenlemektedir.


Habertürk Öteki Gündem Programının danışmanlığını sürdüren Uğurluel, TRT Radyo 1 de 4 yıldır devam eden Konuşan Tarih programını da sunmaktadır. Halen Gazi Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümünde Akademik çalışmalarını sürdürmektedir.

Videolar

GÖRSELLER
  Mevlana Mahallesi, M.K.P Bulvarı, No:79, Kat: 5-6 P.K: 38080 Kocasinan/KAYSERİ
  +90 352 352 6726 (ORAN)
  info@oran.org.tr